Jak oszczędzić trochę pieniędzy?

Wydawanie pieniędzy na niepotrzebne rzeczy to jeden z głównych problemów dla osób, które chcą oszczędzić. Jest jedna kilka prostych i zasadniczych porad, do których wystarczy się zastosować, aby znacząco ograniczyć comiesięczne wydatki i zachować większą kwotę w sakiewce na bardziej konkretne wydatki. Przede wszystkim – warto zrezygnować z używek. To ogromny wydatek nie tylko dla młodych osób, ale też i dla dorosłych. Wystarczy policzyć, ile obecnie kosztuje jedna paczka papierosów i jak wiele można zaoszczędzić, gdy rzuci się ten nawyk. Niektórzy wyliczają nawet, że rok palenia papierosów regularnie to równowartość średniej klasy samochodu.

Podobnie jest z alkoholem – weekendowe wyjście nie musi kończyć się wydawaniem kilkuset złotych, a często można nie tylko z piwa czy wódki kompletnie zrezygnować, ale znacząco tę przyjemność ograniczyć. Kolejna kwestia to odporność na reklamy. Wiele firm zarzuca nas reklamami telewizyjnymi czy billboardami, próbując nas przekonać, że to ich produkty są najlepsze. Z kolei my jako konsumenci, ufamy im w stu procentach i chętnie sięgamy po eksponowane towary. Tymczasem często nie są one wcale lepsze jakościowo, a przede wszystkim nie są nam one nawet potrzebne. Wszystkie zakupy warto sobie przeliczać i zachowywać paragony.

To pozwala realnie oceniać wydawane na zakupy pieniądze, a przy tym sprawdzić, co kosztuje nas najwięcej i z czego możemy zrezygnować, aby podreperować rodzinny budżet czy też po prostu swoją sytuację finansową.

Close