Jak sprytnie prowadzić firmę, aby zwiększać jej zyski?

Prowadzenie firmy to bardzo trudna kwestia. Nic więc dziwnego, że wiele firm upada, nawet jeśli dana osoba ma dobry pomysł na biznes. Przegrywa z ZUS-em, konkurencją i opłatami dla pracowników, a finanse firmowe i osobiste wyglądają coraz gorzej.

Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Kluczowym czynnikiem jest oczywiście wykorzystywanie dotacji od państwa i od Unii Europejskiej. Obecnie mnóstwo jest różnego rodzaju programów, które wspomagają inwestorów i przedsiębiorców. Wystarczy tylko umiejętnie z nich skorzystać i nie bać się składać wniosków, aby w zasadzie każdego roku korzystać z dodatkowych kilkunastu tysięcy dofinansowania.

Szczególnie ważne może to być przede wszystkim w kontekście początkujących firm, które potrzebują gotówki na rozruszanie działalności, rozpromowanie jej czy też zakupienie niezbędnych sprzętów. Zatrudniając pracowników, warto patrzeć pod kątem ich uniwersalności. Czy dana osoba specjalizuje się tylko w jednej dziedzinie, czy może poprzez swoją wszechstronność wesprze naszą działalność na wielu polach i stanie się w zasadzie jednoosobową maszyną? Im więcej takich multifunkcjonalnych osób w naszym zespole, tym większe szanse, że nasza firma osiągnie zyski przy małych kosztach, bo mniej osób będzie w stanie wykonać pracę docelowo przewidzianą dla kilku specjalistów na pół etatu.

Dodatkowym atutem jest także pracujący szef. Znacznie lepiej dla finansów firmy wygląda to, gdy sami pracujemy nad jego rozkręceniem, a nie zajmujemy się tylko zarządzaniem. Początkowo powinniśmy sami być przykładem pracowitości i profesjonalizmu, aby motywować pracowników.

Close