Najczęstsze błędy osób, które starają się zaoszczędzić

Oszczędzanie przez racjonalne zakupy to często wyczyn wręcz na miarę zdobycia Mount Everest. Przecież w sklepach czy hipermarketach czekają na nas liczne promocje i oferty, obok których niezwykle ciężko przejść obojętnie.

Jakie Polacy najczęściej popełniają błędy w trakcie zakupów? Kluczowa kwestia to brak celu. Znacznie trudniej oszczędzać, gdy nie założyliśmy, na co chcemy wydać odłożone pieniądze.

Wówczas w zasadzie nie robi nam różnicy, czy w sakiewce czeka na nas dziesięć czy sto złotych więcej, skoro i tak nie wiemy, jak wiele z tego budżetu chcemy zainwestować w spełnianie marzeń. Jeśli mamy swój jasno określony cel i konsekwentnie do niego dążymy, to oszczędzanie staje się wręcz przyjemnością.

Często podczas zakupów ulegamy także towarzyszącej nam osobie. Szczególnie uciążliwe pod tym kątem są dzieci, które zawsze znajdą jakiś interesujący je produkt czy też zabawkę.

Sęk w tym, żeby być asertywnym i umieć przyznać także dzieciom finansowy limit. Inaczej każde wyjście z naszymi pociechami będzie ogromnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu, które w rezultacie zniweczy nasze plany oszczędnościowe.

Trzeba być także odpornym na promocję. Każdy sklep i każda firma regularnie oferuje zniżkowe oferty, ale to nie znaczy, że musimy z nich ślepo korzystać.

Wszystkiego tego typu oferty powinniśmy najpierw solidnie przeanalizować, co wpłynie na wybranie tylko tych najlepszych i najbardziej korzystnych finansowo. Nie każda promocja to nasz zysk!.

Close