Oszczędzanie pieniędzy sposobem na realizację długofalowych celów

W naszym życiu często dążymy do spełniania marzeń. Niestety, aby je realizować, często potrzebujemy także dużych nakładów finansowych, które pozwolą na kupno wymarzonego samochodu czy też zagraniczny wyjazd. Aby to osiągnąć, należy racjonalnie oszczędzać.

Jak robić to z głową, aby żyć na wysokim poziomie, a jednocześnie regularnie odprowadzać pieniądze do sakiewki? Przede wszystkim warto obrać cel i zdefiniować marzenie, które chce się zrealizować. To znacznie pomaga w odkładaniu pieniędzy, gdy wiemy, po co to robimy i ile jeszcze musimy odłożyć. Warto też założyć sobie jakąś kwotę, którą w miesiącu jesteśmy w stanie wrzucić do skarbonki – przecież nie trzeba żyć jak asceta, żeby realizować marzenia.

Motywacja w tym wypadku działa jednak cuda. Ciekawym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest smartshopping. Nikt nie mówi, że promocje są tylko i wyłącznie złe i nie należy z nich korzystać.

Nic z tych rzeczy. Często po prostu należy umiejętnie wyselekcjonować pojawiające się oferty i wybierać tylko te, które dają nam realne korzyści. Dwa produkty w cenie jednego, o długim terminie użyteczności, to jak najbardziej trafny wybór, nad którym warto się zastanowić.

Inaczej wygląda to z kolei w przypadku kupna sera czy chleba – co nam z dodatkowego bochenka, skoro nie zdążymy go zjeść? Warto także namówić kogoś innego na oszczędzanie i razem z nim odkładać pieniądze. To dodatkowa motywacja pod postacią czynnika rywalizacji. Komu uda się więcej i szybciej? W ten sposób wzajemnie się nakręcamy, a jednocześnie osiągamy lepsze rezultaty.

Close