Trudna sztuka oszczędzania

Mało jest w życiu tak trudnych kwestii jak oszczędzanie – szczególnie, gdy z każdej strony atakują nas atrakcyjne promocje i zniżki, które teoretycznie pozwalają wydać znacznie mniej. W rzeczywistości są to zastawiane na nas pułapki, które multiplikują wydawane przez nas pieniądze i źle wpływają na nasz budżet rodzinny. Jak więc oszczędzać w czasach wszechobecnych ofert promocyjnych i rabatów? Przede wszystkim – trzeba zdać sobie sprawę z tego, że musimy zacząć oszczędzać.

Jeśli ktoś nie zauważa problemu, że zbyt wiele wydaje, to nic z tego nie będzie. Tutaj ważna jest racjonalne i regularne działanie, a przede wszystkim w zgodzie z samym sobą. Jeśli ktoś sam nie podejmie takiej decyzji, to nie zrobi tego nikt inny, a oszczędzanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Chęci i silna wola to podstawa zmniejszenia niepotrzebnych wydatków. Kolejna kwestia to to, że oszczędzanie powinno dotyczyć całej rodziny, a nie tylko jednej osoby. Jeśli tylko dla przykładu żona zmniejszy swoje wydatki, a mąż nic sobie z tego nie zrobi, to nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów – skończy się to pewnie tak, że mąż wyda nadmiar gotówki, który powstał w wyniku oszczędzania żony.

Zdecydowanie łatwiej oszczędza się pieniądze, gdy jest to rodzinna i grupowa inicjatywa. Warto także podjąć określone działania wobec dzieci – one w zasadzie podczas każdej wizyty w sklepie znajdują interesujące je produkty i promocje, a zawsze znajdzie się coś, czego chcą. Dlatego warto określić ścisły limit, którego nie możemy przekroczyć i który będzie stanowił swego rodzaju granicę.

Close