W jaki sposób dbać o fundusze rodzinne?

Fundusze rodzinne to niezwykle ważna kwestia dla codziennego funkcjonowania familii. Małżonkowie muszą podjąć wspólne działania w sprawie oszczędzania, a często nie jest to łatwe. W jaki sposób zadbać o fundusze rodzinne? Co może w tym pomóc? Ważna kwestia to ustalenie, ile z zarobionych co miesiąc pieniędzy wydajemy, a ile oszczędzamy. Jest to o tyle łatwiejsze, gdy obydwie osoby mają stałą pensję i stały dochód, a nie dziesiątki zleceń, gdzie kwota miesięcznych zarobków jest bardzo dynamiczna.

Dlatego też warto reagować na bieżąco i dopasowywać swoje wydatki do aktualnej sytuacji finansowej i w ten sposób określać minimalną, zachowywaną miesięcznie kwotę. Kolejna kwestia do podliczanie zakupów i analizowanie paragonów. To bardzo ważna rzecz, aby zdawać sobie sprawę z tego, na co się najwięcej wydaje. Im większą mamy wiedzę na temat naszych wydatków, tym łatwiej nam znaleźć źródło tych najbardziej problemowych i nie do końca niezbędnych.

Gdy odkryjemy dziury w naszym budżecie, to znacznie łatwiejsze będzie regularne zmniejszanie ich poprzez ograniczenie wydatków np. na słodycze. Kolejna kwestia to wyznaczenie sobie wspólnego celu, na który oszczędzamy pieniądze. Załóżmy, że oboje marzycie o wyjeździe do Brazylii, a brakuje Wam pieniędzy.

Wszystko, co odłożycie, ma być ostateczne zainwestowane właśnie na podróż Waszego życia. To powinno być dodatkową motywacją, szczególnie, gdy oboje będziecie wiedzieli, jakiej kwoty potrzebujecie i ile jeszcze pieniędzy brakuje.

Close